Menu
Producenci
  • MARKI

  • Woda perfumowana czy toaletowa - jakie są różnice, którą lepiej wybrać? 0

    Każdy z nas preferuje inne nuty zapachowe, dlatego też perfumy wybierane są według  mocno indywidualnych potrzeb i upodobań. Często jednak podczas podejmowania decyzji dotyczącej zakupu odpowiedniego zapachu pojawia się wiele niejasności i pytań. Dylematy dotyczą głównie różnic pomiędzy wodą toaletową a wodą perfumowaną. Aby móc zatem dokonać w pełni świadomego i słusznego zakupu idealnego zapachu, należy zrozumieć, co rozróżnia te poszczególne wyroby. Dlatego też warto zapoznać się ze składem i działaniem  zarówno wody perfumowanej, jak i toaletowej.

    Każdy flakonik perfum kryje w sobie wiele cech: rodzaj, cena, nuty zapachowe. Jest jednak sposób na rozpoznanie poszczególnych elementów w  morzu zapachów oferowanych nam przez drogerie i może on zdecydowanie ułatwić zakupy. Przede wszystkim warto zapoznać się z podstawowymi kategoriami zapachów, którymi są: perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa i woda kolońska. W rzeczywistości okazuje się, że kluczowa różnica między tymi rodzajami produktów zapachowych nie jest wcale skomplikowana, ale za to bardzo prosta i logiczna. Chodzi o stężenie olejków zapachowych i alkoholu w zależności od poszczególnych wyrobów. W perfumach koncentracja będzie zdecydowanie najwyższa. W stosunku do perfum, w wodzie perfumowanej stężenie olejków eterycznych jest dużo niższe, ale i tak znacznie większe niż w wodzie toaletowej i wodzie kolońskiej. Stężenie olejków eterycznych wpływa przede wszystkim na trwałość zapachów - im większe stężenie, tym produkt dłużej utrzymuje się na skórze. W tym momencie warto jednak zaznaczyć, że oprócz podstawowych różnic pomiędzy wyrobami, stężenia olejków mogą inne różnić się w zależności od marki produktów.

    Różnice pomiędzy poszczególnymi produktami zapachowymi

    Oznaczenia rodzaju kosmetyków perfumowanych są również ważnym elementem wyróżniającym poszczególne wyroby - to przede wszystkim na nie zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, dokonując zakupu nowego zapachu. Wszystkie skróty widoczne na etykietach umieszczonych na flakonikach wywodzą się z języka francuskiego. Perfumy rozpoznamy za pomocą widocznego na naklejce produktu określenia parfum. Wszystkie inne wyroby będą oznaczane skrótami:

    EDP (eau de parfum ) - woda perfumowana

    EDT (eau de toilette) - woda toaletowa

    EDC (eau de cologne) - woda kolońska

    Perfumy (parfum)

    Spośród wszystkich produktów zapachowych perfumy jako jedyne w swoim składzie nie zawierają wody. Ten produkt zapachowy znany jest również jako esencja lub ekstrakt, ponieważ jego składniki tworzą najbardziej skoncentrowany preparat. Zwartość olejków zapachowych wynosi od 43% do 25%. Kompozycja zapachowa perfum, w porównaniu do innych wyrobów zapachowych, jest najmocniejsza i najtrwalsza. Prawdziwe perfumy są rzadko dostępne. w sklepach i drogeriach, a ich cena jest też zdecydowanie wyższa. Dodatkowo, tak wysokie stężenie olejków eterycznych dla wielu osób może szkodliwe wywoływać negatywne skutki - zwiększa ryzyko występowania uczuleń i wysypek.

    Woda perfumowana (EDP)

    W tym kosmetyku zapachowym stężenie olejków zapachowych kształtuje się na poziomie 10%-20%. Dzięki takiemu stężeniu rozpylony zapach będzie utrzymywał się na skórze przez ponad kilkanaście godzin i będzie dalej dość intensywny. Woda perfumowana jest chętnie wybieranym kosmetykiem zapachowym ze względu na cenę niższą od perfum oraz na długotrwałe działanie.

    Woda toaletowa (EDT)

    Ten rodzaj produktu zapachowego odróżnia się od innych kosmetyków nieco słabszym stężeniem olejków eterycznych, które wynosi od 5% do 10%. Mimo mniejszej zawartości ekstraktów zapachowych, woda toaletowa cieszy się bardzo duża popularnością. Swoje uznanie wśród klientów zawdzięcza niższej cenie w porównaniu do innych kosmetyków pachnących. Termin „eau de toilette” pochodzi od francuskiego  terminu „faire sa toilette”, który w dosłownym tłumaczenie oznacza mycie, odświeżanie się.

    Woda kolońska (EDC)

    Eau de cologne charakteryzuje się najniższym stężeniem olejków zapachowych - ich koncentracja utrzymuje się na poziomie od 2% do 5%. Dodatkowo, woda kolońska w swoim składzie zawiera znaczne ilości alkoholu, a jej trwałość szacuje się na czas 2-3 godzin. Produkt oznaczony skrótem EDC jest odwzorowywany na podstawie tradycyjnej receptury, która bazowała na ekstrakcie z różnych ziół i cytrusów. Nazwa wyrobu wywodzi się od niemieckiego miasta Kolonii, w której w XVIII wieku Włoch Johan Maria Farina wyprodukował kosmetyk po raz pierwszy.

    Woda perfumowana czy woda toaletowa - co wybrać?

    Znając już zasadnicze różnice pomiędzy wodą perfumowaną a toaletową można przyjrzeć się bliżej ich szczegółowej specyfikacji, aby przekonać się, który z kosmetyków będzie dla nas bardziej odpowiedni. 

    Woda perfumowana - zmysłowa intensywność

    Zacznijmy od wody perfumowanej - brzmiącej dla wielu bardziej elegancko i klasycznie. Produkt powstaje przez rozpuszczenie olejków zapachowych w 90%-owym alkoholu etylowym. To właśnie dzięki wysokie zwartości alkoholu przy takim stężeniu, kosmetyk zapewnia długotrwałe i intensywne utrzymywanie się rozpylonego zapachu, zarówno na skórze, jaki i na powierzchni ubrań. Dzięki dużej koncentracji zapachu, na wodzie perfumowanej można polegać przez cały dzień. W celu utrwalenia i wzmocnienia zapachu przed wieczornym wyjściem, zalecana jest ewentualna ponowna aplikacja kosmetyku. Intensywny i głęboki zapach wody perfumowanej będzie doskonałym wyborem na sezon jesienno - zimowy - to właśnie wtedy najchętniej wybierane są wyraziste zapachy. Dodatkowo w tym okresie spryskana perfumami skóra nie będzie narażona na potencjalne poparzenia słoneczne (skóra w kontakcie z alkoholem staje się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne.)

    Popularną i docenianą przez kupujących, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, wodą perfumowaną okazuje się być CAROLINA HERRERA GOOD GIRL. Kosmetyk zapachowy będzie idealnym wyborem dla wszystkich kobiet, które w zapachu szukają czegoś mniej oczywistego i lubią inspirować ludzi wokół siebie. Produkt kryje w sobie zmysłowe połączenie namiętności i elegancji. Carolina Herrera Good Girl to kompozycja stworzona z nut zapachowych pochodzących z  kawy, migdałów, jaśminu wielolistnego i tuberozy.  Podstawową nutę zapachową tworzą wyciągi z fasoli tonka i kaka. Woda perfumowana oprócz nieoczywistych składników eterycznych zaskakuje także zmysłowym i w pełni kobiecym flakonem - zapach zamknięty jest w butelce w kształcie obcasa na wyjątkowo długiej szpilce.

    Produktem, który swoim zapachem i estetyką zachwycił niejedną osobę jest woda perfumowana Burberry My Burberry. Inspirowany londyńską modą design korka flakonu przypomina wyglądem guzik popularnego płaszcza noszonego na wyspach brytyjskich. Jednak to nie wygląd butelki odgrywa tutaj kluczową rolę. Kryjący się w niej zapach będzie doskonałym wyborem dla wszystkich osób doceniających szyk i elegancję w klasycznym stylu. Burberry My Burberry to ponadczasowa kompozycja zapachu o nucie kwiatowej. Głównymi składnikami zapachu wody perfumowanej jest groszek i cytrusowe bergamotki. Dodatkowo w zapachu wyczuwalne są akordy geranium, złotej pigwy i frezji. Kompozycję kobiecej i eleganckiej bazy dopełniają nuty róży damasceńskiej i paczuli.

    Woda toaletowa - subtelny powiew świeżości

    Woda toaletowa w porównaniu do perfumowanej odznacza się znacznie mniejszą zawartością alkoholu. Dzięki dość niskiemu stężeniu alkoholu i olejków eterycznych, zapach charakteryzuje się lekkością, subtelnością i świeżością. Jego kompozycja działa ożywczo na skórę. Z tego względu produkt zapachowy EDT cieszy się dużą popularnością wśród osób unikających ciężkich i duszących zapachów. Dodatkowo woda toaletowa jest częściej wybierana przez konsumentów w okresie letnim, ponieważ skład o zmniejszonej zawartości alkoholu zmniejsza ryzyko wysypek na skutek podrażnienia skóry promieniami słonecznymi. Woda toaletowa jest dużo bardziej ulotna niż woda perfumowana, przez co w celu utrwalenia jej zapachu w ciągu dnia konieczna będzie kilkukrotna aplikacja. Dużą zaletą kosmetyku EDT jest jego cena. W stosunku do innych produktów pachnących jest ona dużo niższa i dla większości kupujących znacznie bardziej atrakcyjna.

    Wśród faworytów wód toaletowych wysoką pozycję utrzymuje zapach Calvin Klein Obsession For Men Eau De Toilette. Kosmetyk pachnący od wielu lat cieszy się duża popularnością przede wszystkim dzięki świeżemu i pobudzającemu całe ciało zapachowi. Delikatne nuty mandarynki i orientalno - drzewne tony wody toaletowej doskonale sprawdzą kwestii się w zakresie zmysłowego uwodzenia. Obsession For Men od Calvina Kleina jest kosmetykiem stworzonym z myślą o mężczyznach  stanowczych i niezależnych. Ta odważna i niecodzienna dawka zapachów jest połączeniem wielu olejków eterycznych, które wspólnie tworzą niezwykłą mieszankę. W kosmetyku wyróżnia się kilka nut zapachowych. Nuty głowy to przede wszystkim kombinacja lawendy, cynamonu limonki i mandarynki, nuty serca pochodzą od sosny, jaśminu, szałwii, gałki muszkatołowej oraz goździka ogrodowego. Nuty bazy to głównie piżmo, ale także wanilia drzewo sandałowe, bursztyn i paczuli.

    CERRUTI 1881 Femme woda toaletowa dla kobiet to zapach, który doskonale sprawdzi się w okresie letnich upałów. Kosmetyk w subtelny i delikatny sposób podkreśli wyrafinowany gust i wyjątkową elegancję. Kompozycja zapachowa wody toaletowej oparta jest przede wszystkim na kwiatowych nutach. Połączenie olejków eterycznych w kosmetyku daje poczucie świeżości i miękkości wydobywającego się zapachu. W wodzie toaletowej wyczuwalne są akordy mimozy, irysa oraz fiołka. Dodatkowo wyczuwalne są także nuty pachnącej frezji, jaśminu, delikatnej konwalii, orzeźwiającej bergamotki oraz subtelnej i niezwykle kobiecej róży. CERRUTI 1881 Femme został stworzony z myślą o kobiecie romantycznej, chcącej pokazać swoją klasę i styl.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium