Producent
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
33,49 zł
20,49 zł
20,49 zł
31,99 zł
37,99 zł
24,49 zł
36,99 zł
21,49 zł
54,49 zł
25,99 zł
29,49 zł
38,99 zł
51,99 zł
28,99 zł
78,49 zł
Nie tylko latem nasza skóra ma kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UV. Przez znaczną część dnia zdarza nam się przebywać poza domem, dlatego też tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Dostępnych jest wiele kremów z filtrem, które mają tworzyć bezpieczną barierę. Sprawdź, jak wybrać idealne kosmetyki na słońce.
Dlaczego powinniśmy chronić się przed słońcem?
Ochrona przeciwsłoneczna nie jest żadnym mitem, a nasza skóra każdego dnia powinna być właściwie zabezpieczona. Dlaczego tak się dzieje? Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB nie jest dla nas dobre. Taka regularna ekspozycja na słońce bywa niebezpieczna, ponieważ może prowadzić nawet do raka skóry. Warto jednak wiedzieć, że im jaśniejsza cera, tym bardziej należy wystrzegać się szkodliwego promieniowania i opalania (także na solarium).
Mimo, że słońce jest nam potrzebne do życia, to jednak należy z nim uważać. Opalenizna co prawda wygląda ładnie, ale przyspiesza też procesy fotostarzenia. Jednym słowem – widocznie się starzejemy, skóra staje się wiotka i pomarszczona. Na nic zdatne okazuje się stosowanie kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym, jeżeli zrezygnujemy z kosmetyków z filtrem. Dlatego też mówi się o tym, że ochrona przeciwsłoneczna powinna być podstawą codziennej pielęgnacji.
Jak dobierana jest ochrona przeciwsłoneczna?
Podczas zakupów musimy zwrócić uwagę na to, jak jasna jest nasza cera. Im ciemniejsza, tym niższy filtr możemy użyć. Najgorzej mają posiadaczki najjaśniejszych typów cery, ponieważ to u nich często diagnozowane jest uczulenie na słońce. Jasna karnacja to fototyp I, II oraz III. Właśnie dlatego dobrze jest dbać o to, by nie opalać się i osłaniać. Latem można nosić chustki, kapelusze, czapki z daszkiem, czy choćby okulary przeciwsłoneczne. Skuteczne jest także skorzystanie z parasolki. Dlaczego nie opalamy jasnej skóry? W tym przypadku efekt byłby niezbyt ładny – występuje raczej nierównomierne zaczerwienienie.
Wyższe SPF to skuteczniejsza bariera i działająca przez dłuższy czas. Niestety, ale ochrona przeciwsłoneczna nie jest skuteczna przez cały dzień. Dlatego też wiele osób nakłada kosmetyki ponownie. Tego rodzaju nawyki przejęliśmy głównie z koreańskiej pielęgnacji. To właśnie w tym kraju bardzo rzadko występuje rak skóry, gdyż jego mieszkańcy nie tylko stosują kremy z filtrem, ale starają się także chronić przed ekspozycją na słońce.
Znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe kosmetyki zawierające SPF. Przy doborze właściwego produktu cena nie powinna być to dla nas wyznacznikiem. Dany krem musi być komfortowy w codziennym noszeniu, skuteczny, łatwo dostępny i wydajny.
Jak stosujemy filtry przeciwsłoneczne?
Regularnie aplikowana ochrona przeciwsłoneczna zapewni nam najlepsze rezultaty. Tak naprawdę kremy z filtrem powinny być nakładane na skórę kilkukrotnie w czasie dnia. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że uzyskujemy oczekiwany efekt. Nawet tak zwane filtry wodoodporne po wyjściu z wody powinny być zaaplikowane na ciało raz jeszcze.
Jeżeli chodzi o kosmetyki stosowane w przypadku twarzy, to tutaj indywidualnie powinniśmy obliczyć, jak dużo kremu musi znaleźć się na naszej cerze. Warto wiedzieć, że nie wystarczy nałożyć odrobinę preparatu. Da to tylko chwilową i niepełną ochronę, która szybko zniknie.
Filtry przeciwsłoneczne nie powinny być nakładane przed samym wyjściem – aplikujemy je minimum 20 minut wcześniej. Jak wygląda prawidłowa kolejność? Najpierw nasz ulubiony krem nawilżający, a dopiero później produkt z filtrem.
Ochrona przeciwsłoneczna a makijaż
Ważne także, jak dany krem zachowuje się na cerze, jeżeli chcemy nałożyć mocno kryjący podkład. Czasami formuła jest zbyt tłusta i ciężka, przez co niemożliwe jest jednoczesne stosowanie dwóch produktów o podobnej konsystencji. W takim przypadku lepiej jest poszukać lekkiego, dziennego kosmetyku z filtrem. Warto też dodać, że czasami kolorówka również ma dodatek SPF. Nie jest on zazwyczaj wysoki (np. SPF15), ale jest dla nas kolejną barierą chroniącą przed słońcem.
Mimo, że na naszej skórze pojawi się podkład, korektor czy puder – na pewno nie oznacza to, że możemy zrezygnować z ochrony. Promieniowanie UV niestety przenika nawet przez szyby.
Filtry przeciwsłoneczne – kto je stosuje?
Niestety nie stosuje ich każdy, natomiast każdy powinien. Są to kosmetyki ochronne, ale także pielęgnacyjne. Powinny uzupełniać naszą rutynę przez cały rok, nawet zimą. Może nam się wydawać, że są miesiące, w których słońca prawie nie ma. Przenika jednak ono przez chmury wraz ze szkodliwym promieniowaniem.
Dlatego ochrona przeciwsłoneczna ważne jest nawet w bardzo młodym wieku. Rodzice smaruję buzię swojej pociechy jeszcze przed wyjściem na spacer. Dla dzieci przeznaczone są specjalne kosmetyki na słońce, które mają bezpieczny skład. Niestety, ale skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, tego też produkty trzeba dobierać rozważnie.
Kosmetyki na słońce – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli interesują nas kosmetyki na słońce i chcemy dokonać najlepszego wyboru podczas zakupu, to na początku powinniśmy dowiedzieć się, jakie są nasze potrzeby i czego oczekujemy od powyższego preparatu.
Niektórzy konsumenci zwracają szczególną uwagę na to, czy dany filtr bieli. Oznacza to, że podczas aplikacji zauważymy charakterystyczny efekt rozjaśnienia. Nie wygląda on zbyt estetycznie i nie jest też najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie stosujemy kosmetyków kolorowych. Takie właściwości będą jednak akceptowalne w przypadku kosmetyków do ciała, które stosujemy na plaży. Wtedy najczęściej nie zwracamy na nie większej uwagi.
FAQ:
Czym jest ochrona przeciwsłoneczna?
Regularne stosowanie kosmetyków z filtrem to tzw. ochrona przeciwsłoneczna. To jeden ze skutecznych sposobów na zadbanie o potrzeby skóry. Zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB sprawia, że cera wolniej się starzeje i jest mniej narażona na wystąpienie raka skóry.
Jak poprawnie stosować filtry przeciwsłoneczne?
Niewiele osób wie, że filtry przeciwsłoneczne powinniśmy aplikować na twarz w odmierzonej ilości (objętość musi być dostosowana do powierzchni) na około 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna powinna dotyczyć całego ciała.
Dla kogo przeznaczone są filtry przeciwsłoneczne?
Ochrona przeciwsłoneczna jest ważnym filarem pielęgnacji już od dzieciństwa. Należy jednak pamiętać, aby wybierać takie produkty, które są bezpieczne dla naszej cery. Powinny być one dopasowane przede wszystkim do potrzeb.
Kiedy filtry przeciwsłonecznie nie powinny być stosowane?
Produkty z filtrem powinny być obecne w naszej codziennej pielęgnacji stale. Może się jednak zdarzyć, że konkretny produkt posiada w składzie takie substancje, które nas uczulają. Rozwiązaniem powinno być znalezienie innego kosmetyku (np. hipoalergicznego), który także zapewni nam właściwą ochronę.