Umiejętnie wykonany makijaż pozwala zakryć niedoskonałości, nadać cerze blasku i zdrowego wyglądu. Jednak kluczem do uzyskania upragnionego kształtu twarzy jest odpowiednie modelowanie jej poszczególnych partii. Od podkreślenia kości policzkowych, przez wyrzeźbienie linii żuchwy, po podkreślenie kształtu twarzy - konturowanie może wzmocnić każdy makijaż, dodając mu głębi i eksponując rysy twarzy i struktury kości.
Choć z pozoru modelowanie twarzy może wydawać się trudną i wymagającą wielu umiejętności techniką makijażu, w praktyce nie jest ono wcale tak skomplikowane. Przy użyciu odpowiednich kosmetyków i zachowaniu właściwych proporcji można samodzielnie stworzyć profesjonalny wizaż. Mimo to, warto pamiętać, że chociaż istnieje kilka podstawowych zasad, które sprawdzą się u każdego, konturowanie nie jest uniwersalną praktyką. Aby uniknąć sztucznego wyglądu i w pełni wykorzystać możliwości makijażu, należy dostosować go do indywidualnych cech twarzy, czyli przede wszystkim jej kształtu. W celu wykonania dobrego konturowania warto więc dowiedzieć się w jaki model wpisuje się nasza twarz.
Rozpoznanie kształtu twarzy
Wyróżniamy cztery podstawowe typy kształtów twarzy: okrągła, owalna, sercowata i kwadratowa. Aby określić swój kształt twarzy, musisz wziąć pod uwagę trzy kryteria: najszerszą część twarzy (czoło, policzki, szczęka), linię szczęki (okrągła, kwadratowa, spiczasta) oraz długość twarzy (krótka lub długa). W celu łatwego rozpoznania proporcji należy związać włosy lub zaczesać je do tyłu, tak aby nic nie przysłaniało istotnych elementów. Kiedy wszystkie kontury twarzy są już widoczne, należy przejść do ich dokładnej obserwacji - można użyć lustra lub fotografii zrobionej na wprost. Przy określaniu kształtu pomocne mogą być linie przeprowadzone przez odpowiednie miejsca. Pierwsza powinna przebiegać pionowo od środka czoła, tak aby podzielić nos na pół wzdłuż twarzy. Drugą linię należy poprowadzić poziomo na wysokości kości policzkowych, a trzecią przez czoło, w celu określenia jego szerokości. Długość linii i porównanie ich względem siebie jest skuteczną metodą do ustalenia proporcji twarzy i określenia jej faktycznego kształtu.
Kosmetyki i akcesoria - jakie wybrać i jak ich używać
Zanim przejdziemy do dokładnej instrukcji konturowania poszczególnych typów twarzy, warto poznać jeszcze jedną tajemnicę wykonania w pełni satysfakcjonującego modelowania - dobór odpowiednich kosmetyków i akcesoriów. Podczas konturowania istotną rolę odgrywa rozjaśnienie lub przyciemnienie odpowiednich partii twarzy. Najważniejszy jest zatem bronzer i rozświetlacz. Dzięki bronzerowi osiągamy efekt przyciemnienia - używamy go do podkreślenia kątów twarzy, zaciemnienia ich, zmniejszenia i schowania. Natomiast rozświetlacz uwydatnia rysy poprzez dodanie światła do określonych obszarów twarzy - wszystko, co błyszczące i jasne uwypukla, przybliża i zwraca uwagę. Oprócz bronzera (dwa odcienie głębszego niż twój odcień skóry) i rozświetlacza, do wykonania modelowania twarzy potrzebny będzie jeszcze: podkład w kolorze cery, puder transparenty lub matujący i korektor o ton jaśniejszy niż podkład,a w niektórych przypadkach róż.
Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy samym bronzerze. Przy doborze odpowiedniego kosmetyku warto zwrócić uwagę na jego konsystencję. Produkt w pudrze lepiej sprawdzi się dla osób rozpoczynających przygodę z makijażem, ponieważ jest on łatwiejszy do rozprowadzania i blendowania. Puder do konturowania ma najczęściej matowe wykończenie, dzięki czemu idealnie nadaje się do cery skłonnej do przetłuszczania się. Ten rodzaj bronzera najlepiej aplikować za pomocą pędzla do konturowania. Drugim rodzajem jest konturówka w kremie. Kremowe sztyfty do konturowania nie dają się tak dobrze mieszać jak puder, ale ich kolor zawiera więcej pigmentu i nadaje skórze świeższego i bardziej naturalnego wyglądu. Jest on przeznaczony dla osób z suchą skórą lub drobnymi zmarszczkami. Warto pamiętać, że sztyfty do konturowania są grubsze. Aby rozproszyć wszelkie ostre linie, ten rodzaj produktu należy rozprowadzać za pomocą gąbki do makijażu.
Modelowanie w 5 prostych krokach
Krok 1. Nałóż krem nawilżający, podkład i bazę. Aby odpowiednio przygotować skórę przed makijażem i zadbać o nią,nałóż na twarz kosmetyk nawilżający odpowiedni dla twojej cery. Dzięki niemu skóra będzie wyglądała promiennie i świeżo. Możesz użyć także bazy pod makijaż, która sprawi, że produkty dłużej się utrzymają na skórze. Następnie nanieś na twarz cienką warstwę dobrze dopasowanego podkładu, który wyrówna kolor twojej skóry i ułatwi aplikowanie kolejnych kosmetyków. Podkład nakładaj za pomocą gąbeczki do makijażu lub pędzla do podkładu.
Krok 2. Zaznaczenie konturu poszczególnych partii twarzy. Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie pracy jest użycie pudru do konturowania i pędzla do konturowania. Pracę rozpocznij od zaznaczenia konturu wzdłuż linii włosów, płynnie rozprowadzając produkt od skroni do około jednej trzeciej długości do środka czoła. Następnie skup się na okolicach zagłębień policzków. Jeżeli nie wiesz gdzie dokładnie znajdują się zagłębienia, możesz lekko wciągnąć policzki lub ułożyć usta na kształt dziubka. Wtedy tuż pod kośćmi policzkowymi utworzy się mocniej widoczny kontur. Przesuń pędzel z produktem wzdłuż tego wgłębienia, w kierunku środka twarzy, a następnie z powrotem na zewnątrz, kierując się w stronę ucha. Na koniec nałóż kontur tuż pod linią żuchwy, od dołu ucha tuż przed czubkiem brody. W ten sposób wyszczuplisz podbródek.
Krok 3. Pod oczy nałóż korektor. Korektorem w płynie zaznacz również miejsca, które chcesz uwypuklić.
Krok 4. Za pomocą gąbeczki lub specjalnego pędzla rozetrzyj granice konturów okrągłymi ruchami. Następnie, aby utrwalić makijaż, za pomocą pędzla z krótkim trzonkiem i zaokrąglonym włosiem nałóż na twarz sypki puder.
Krok 5. Ostatnim krokiem jest nałożenie rozświetlacza i bronzera na wcześniej zaznaczone kontury.
Konturowanie a kształt twarzy
Kiedy już poznasz kształt swojej twarzy i podstawy konturowania, możesz przystąpić do pracy. W tym celu warto zapoznać się jeszcze z konkretnymi technikami jakie zalecane są przy poszczególnych modelach twarzy.
- Twarz owalna: w przypadku tego modelu długość jest mniej więcej równa podwójnej szerokości twarzy, a najszersze miejsce twarzy znajduje się na wysokości kości policzkowych. Owal sprawia, że kontur nasady włosów jest zaokrąglony, podobnie jak strefa podbródka. Przy takim kształcie idealnie sprawdzi się nałożenie rozświetlacza i bronzera tylko w celu podkreślenia istniejących już linii. Bronzer nakładamy tuż pod kośćmi policzkowymi, oraz delikatnie zaznaczamy linie włosów i skroni. Rozświetlacz nakładamy na szczyt kości policzkowej, a także na linię czoło-czubek i nosa-broda.
- Twarz okrągła: jest zazwyczaj krótsza i symetryczna. Charakteryzuje się niskim czołem, zaokrągloną brodą oraz wydatnymi policzkami. Modelowanie polega tutaj głownie na optycznym wydłużeniu twarzy. Kluczem jest więc tworzenie cieni i ożywienie konturów Aby uwydatnić kości policzkowe, należy konturować tuż pod nimi oraz przyciemnić brzegi twarzy. Proces zaczynamy wzdłuż krawędzi czoła i skroni, przechodząc przez policzek aż do linii szczęki na kształt liczby „3”. Rozświetlacz dobrze sprawdzi się do uwydatnienia brody, szczytu nosa i środka czoła. Warto pomyśleć też o modelowaniu nosa, przyciemniając jego zewnętrzne krawędzie.
- Twarz kwadratowa: kontur jest mocno zarysowany, a szerokość w okolicach żuchwy i czoła jest taka sama. Celem konturowania kwadratowej twarzy jest złagodzenie zdefiniowanych krawędzi i zaokrąglenie kanciastych rysów Bronzer posłuży do stworzenia bardziej zaokrąglonych kształtów, dlatego aplikujemy go na zewnętrzne kąciki czoła oraz szczęki. Nie zapomnij dodać odrobiny rozświetlacza pod oczami i tuż pod kącikami ust, a także na szczyt kości policzkowych i środek brody i czoła.
- Twarz trójkątna (sercowata): Charakteryzuje się szerszym czołem, wysoko osadzonymi i szerokimi kośćmi policzkowymi. Podbródek jest bardziej trójkątny i wydłużony, a szczęka zwęża się od okolic pod uszami aż do końca podbródka. Ponieważ linia szczęki jest już zarysowana, wystarczy odrobina konturu poniżej podbródka. Bronzer nakładamy także na skronie oraz na szczyt czoła aby zminimalizować jego wysokość. Rozświetlasz aplikujemy na szczyt nosa oraz trochę poniżej kości policzkowych.