Menu
Producenci
  • MARKI

  • Jak nawilżać i pielęgnować suchą skórę głowy? 0

    Każdy z nas marzy o tym, aby jego włosy wyglądały jak najlepiej, dlatego dużo uwagi skupiamy na ich odpowiedniej higienie. Jednak dbając o  zdrowy wygląd włosów często zapominamy o skórze głowy, która jest nie mniej ważna i  również wymaga uwagi. Codzienne stosowanie szamponów i odżywek jest terapią tylko dla włosów, a nie można zapominać, że zdrowa skóra głowy potrzebuje dodatkowej i indywidualnej pielęgnacji oraz nawilżania.

    Na skórze człowieka, w tym na głowie, występują liczne gruczoły łojowe, które są mikroskopijnymi organami odpowiedzialnymi za wydzielanie sebum zwanego łojem. Jego zadaniem jest natłuszczanie, chronienie i impregnowanie skóry. Dzięki niemu włosy nie są suche i zbyt łamliwe. Jednak gdy z różnych powodów zaczyna brakować tej oleistej substancji, skóra głowy  zaczyna wysychać. Jednymi z głównych objawów zbyt suchej skóry głowy są: uporczywe swędzenie, pieczenie, a w niektórych przypadkach również wysypka. Innym, dla wielu najbardziej uciążliwym objawem jest występowanie białych lub żółtych płatków w różnych rozmiarach, które przez długi czas utrzymują się na powierzchni włosów.

    Przesuszona skóra głowy -  przyczyny

    Według badań istnieje wiele prawdopodobnych przyczyn zaburzeń w wydzielaniu sebum, czyli przyczyny suchości skóry. Wśród nich wymienia się  warunki pogodowe (mrozy, upały) niską wilgotność powietrza lub zbyt intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Za brak właściwiej kondycji skóry odpowiedzialna może być również niewłaściwa dieta, w której przyswajamy zbyt niską ilość płynów, ale dużą ilość cukrów i przetworzonej żywności. Regularne farbowanie włosów i używanie nieodpowiednich kosmetyków, w skład których wchodzą substancje szkodzące naszemu organizmowi, również stanowią zagrożenie dla prawidłowej pracy gruczołów łojowych. Przyczyny przesuszonej skóry mogą być jednak mniej oczywiste i nie zawsze spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Za problemy odpowiedzialne są czasem także zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków i wiek - szczególnie narażone na przesuszenia są kobiety w okresie menopauzy. Według specjalistów zaburzenia gruczołów mogą być również wywoływane przez niektóre choroby - m.in. łojotokowe zapalenie skóry, niedoczynność gruczołów łojowych, cukrzycę, alergię, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, schorzenia wątroby i nerek. Warto pamiętać, że silny stres jest zagrożeniem dla skóry głowy, ponieważ oprócz suchości może powodować intensywne wypadanie włosów.

    Łupież a sucha skóra głowy

    Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują uczucie swędzenia i podrażnienia skóry. Ze względu na podobne objawy te dwie dolegliwości są ze sobą często mylone. Aby właściwe zdiagnozować rodzaj zaburzenia, należy poznać więc różnice. Łupież i sucha skóra na głowie powstają, gdy skóra zaczyna pozbywać się martwego naskórka. W przeciwieństwie do zwykłego przesuszenia skóry na głowie, łupież pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do zbyt szybkiego odnawiania się komórek naskórka spowodowanego przez nadmierne namnażanie się flory patogennej z rodziny Malasaezia (grzyby). Na powierzchni włosów widoczne są wówczas płatki łupieżu - dość duże, mogą mieć żółte zabarwienie i być pokryte oleistą substancją.

    Podobna sytuacja zachodzi w momencie, gdy skóra głowy jest zbyt przesuszona, ponieważ martwy naskórek także zaczyna się łuszczyć i odpadać. Tym razem jednak widoczne płatki naskórka są znacznie mniejsze i mocniej wysuszone. Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy mają tendencję do pojawiania się i znikania, ale łupież na tle infekcji grzybiczej raczej nie zniknie samoistnie bez odpowiedniego leczenia. W przypadku dolegliwości spowodowanej suchą skóra głowy leczenie jest stosunkowo proste - wystarczy odpowiednie nawilżenie tej części skóry. Obecnie wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj złuszczenia naskórka - łupież kosmetyczny. Przyczyną takiego schorzenia są najczęściej nieodpowiednie kosmetyki stosowane do pielęgnacji i stylizacji włosów.

    Czego unikać przy suchej skórze głowy?

    Codzienne mycie włosów i suszenie ich przy użyciu wysokiej temperatury może pozbawić skórę głowy naturalnych olejków, których potrzebuje, aby pozostać nawilżoną. Z czasem włosy mogą być przesuszone do tego stopnia, że staną się łamliwe i będą się kruszyć. Zamiast suszyć włosy gorącym powietrzem suszarki, najlepiej pozostawić je do samoistnego wyschnięcia. Dobrze pamiętać też o regulacji wody podczas mycia głowy - powinno używać się wody lekko ciepłej, a do spłukiwania kosmetyków wręcz chłodnej. To, jak często powinno się myć włosy, zależy od ich rodzaju. Osoby o grubszych włosach mogą potrzebować mycia 2-3 razy na tydzień. Osoby o włosach cienkich mogą potrzebować mycia nawet 6 razy w tygodniu. Aby mieć pewność, że skóra na naszej głowie nie jest zbyt przeciążona i przesuszona warto ograniczać wszystkie zabiegi chemiczne np. farbowanie włosów. W tym celu warto wydłużać czas pomiędzy poszczególnymi sesjami, a w między czasie używać odpowiednich masek i peelingów, które przyśpieszą proces regeneracji. Pozbycie się wszystkich kosmetyków do włosów o mocno chemicznym i nienaturalnym składzie będzie także bardzo dużym krokiem w stronę poprawienia kondycji skóry głowy. Warto unikać także produktów mocno pachnących, silnie pieniących się, z dodatkiem dużej ilości emulgatorów.

    Czym i w jaki sposób nawilżać skórę na głowie?

    W trosce o codzienne nawilżanie skóry głowy należy pamiętać o używaniu odpowiednich produktów do jej pielęgnacji. Szampony i odżywki powinny posiadać zatem jak najwięcej naturalnych składników. Przy suchej skórze doskonale sprawdzi się m.in aloes - roślina ta charakteryzuje się właściwościami odżywczo-nawilżającymi. Świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z wysuszoną skórą głowy będzie zatem szampon Ziaja Intensywne Nawilżanie Kiełki Pszenicy. Produkt, oprócz aloesu, zawiera prowitaminę B5, która w połączeniu z rośliną wzmacnia włosy, intensywnie nawilża skórę głowy, a także zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dodatkowo szampon oparty na roślinnej formule nawilża oraz zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Zaletą jego stosowania jest zwiększenie odporności na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Warto dodać, że szampon można kupić w bardzo korzystnej cenie nie przekraczającej 10 zł.

    Innym kosmetykiem, który doskonale poradzi sobie w walce z przesuszoną skórą na głowie jest Peeling do skóry głowy BIOLAVEN. W skład produktu wchodzą jedynie naturalne składniki, takie jak: oleje z pestek winogron, laurowy i rycynowy oraz oliwa z oliwek. Dzięki takiej formule peeling dokładnie oczyszcza nadmiar zrogowaciałego naskórka, regulując aktywność gruczołów łojowych i procesy keratynizacji. Co więcej kosmetyk wpływa także na jakość struktury włosa - nawilża go i wygładza.

    Produktem pozwalającym na dokładne oczyszczenie skóry głowy z nadmiaru zrogowaciałego naskórka i łupieżu okazuje się być Vianek łagodzący peeling do skóry głowy. Bazą peelingu są kryształki cukru, które w połączeniu z masażem głowy poprawiają ukrwienie i dotlenią skórę, jednocześnie stymulując cebulki i przyspieszając wzrost włosów. Peeling, pozostawiony na kilka minut na włosach, zapewni im mocne nawilżenie i odżywienie. Zawartość kwasu salicylowego reguluje rogowacenia i aktywność gruczołów łojowych. Systematyczne stosowanie produktu wpłynie na znaczną poprawę kondycji skóry głowy, a także zmniejszy objawy łupieżu.

    W celu pozbycia się problemu suchej, swędzącej i podrażnionej skóry warto sięgnąć po Eurobio Lab Natura Siberica Rokitnikowy - peeling do skóry głowy. Intensywny scrub o potrójnym działaniu reguluje pracę gruczołów łojowych i usuwa łupież, dodatkowo głęboko oczyszcza skórę głowy, przeciwdziała wypadaniu włosów oraz zwiększa dopływ krwi do cebulek włosowych. Zawarty w kosmetyku olej rokitnikowy jest naturalnym składnikiem posiadającym wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Substancja stymuluje, wzmacnia i przyśpiesza procesy regeneracji urazów skóry. W skład odżywki wchodzi także olejek arganowy, który idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry i przyśpiesza odnawianie uszkodzonych komórek. Ma on także właściwości przeciwzapalne oraz stanowi naturalną barierą przed wysuszającym działaniem promieni słonecznych. Peeling w swojej formule zawiera również kwas glikolowy odpowiedzialny za usuwanie martwych komórek skóry.

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium